Siste nyhende:
  • PÅMELDING OPNA 1. NOVEMBER
  • SESILÅMI 2022 – 12 MARS
  • SESILÅMI 2021 – 13 MARS
  • SESILÅMI 2020 AVLYST
  • Justerte starttider:

SESILÅMI – Vinterens store styrkeprøve

Sesilåmi er eit klassisk høgfjellsrenn frå Brokke i Setesdal til Sinnes i Sirdal.

53 km lang «låm» i klassisk stil over høgfjellet langs «skinnvegen»(gamal handelsveg) frå Setesdal til Sirdal. Rennet vart fyrste gong arrangert i 1976.

Rennet er ei tøff utfordring der høgste punkt er på 1000 moh og verforholda kan vera utfordrande.  

Namnet «SESILÅMI» tyder: SEtesdal til SIrdal LÅMI(løypa). 

SESILÅMI-LEGENDENE: 

Nokre spreke karar har gjennomført alle Sesilåmi frå 1976. 
Og ei kvende (Ingeborg Haughom) har gjennomført alle låmi unnateke to – då ho var gravid/fødde barn. 

I 2019 gjennomførte heile 10 stk bragda å gå Sesilåmi for 40. gang – av 40 mulige.

Sesilåmi-legendene er:  

Sesilåmi er turrennet for tøffingar. Turrennet er på 53 km over høgfjellet der det høgste punktet er 1000 moh.

Mette Hjorth og Ånund Eldhuset var raskaste kvinne og mann over heia fyrste gong rennet vart arrangert i 1976. Tidene då var 4.51.48 og 3.28.11.

Løyperekordane er frå 2007 der Svein Tore Sinnes står notert med rekorden for herrar på 2.13.12 medan Jorunn Øye har han for damer på 2.39.49.

Vertilhøva er til tider harde og rennet har vorte avlyst 4 gonger pga sterk vind og snøver. Tryggleiken for løparane har då stått høgst og rennleiar har velt å avlysa.

Sidan 2014 har Sesilåmi teke grep og laga ei uversløype med start og mål i Brokke. Sesilåmi vil da gå uansett ver, men i ei noko kortare løype.

Sjå Sesilåmifilmen og bli inspirert til ein flott skitur frå Setesdal til Sirdal.

SESILÅMI-VINNERANE – GJENNOM ALLE TIDER: 

1976: Ånund Eldhuset, Skogguten
1977: Ånund Eldhuset, Skogguten
1978: Ånund Eldhuset, Skogguten
1979: Avlyst
1980: Ånund Eldhuset, Skogguten
1981: Jan Vidar Skaug, Svarstad
1982: Jan Vidar Skaug, Svarstad
1983: Nils Tore Andreassen, Tromsdalen
1984: Arild Isaksen, Vindbjart
1985: Arild Isaksen – Vindbjart
1986: Jon Ragnvald Ness, Suldal IL
1987: Arild Isaksen, Vindbjart IL
1988: Arild Isaksen, Vindbjart IL og Reidar Røiseland, Knaben IL
1989: Tor Joar Ravndal, Gjesdal IL 
1990: Kjell Ove Seim, Røldal IL
1991: Arild Isaksen, Vindbjart IL
1992: Reidar Røiseland, Knaben IL
1993: Dag Atle Bjørkheim, Nannestad 
1994: Tor Joar Ravndal, Gjesdal IL
1995: Avlyst
1996: Reidar Røiseland, Knaben IL
1997: Tor Joar Ravndal, Gjesdal IL
1998: Svein Tore Sinnes, Tonstad IL
1999: Reidar Røiseland, Knaben IL
2000: Svein Tore Sinnes, Tonstad IL: 2:19.59
2001: Tor Joar Ravndal, Gjesdal IL: 3:03:54
2002: Tor Joar Ravndal, Gjesdal IL: 2:26:22
2003: Svein Tore Sinnes, Tonstad IL: 2:13:14
2004: Tor Joar Ravndal, Gjesdal IL: 2:23:15
2005: Tor Joar Ravndal, Gjesdal IL: 2:54:02
2006: Tor Joar Ravndal, Gjesdal IL: 2:51:46
2007: Svein Tore Sinnes, Tonstad IL: 2:13:12
2008: Tor Joar Ravndal, Gjesdal IL: 3:12:36
2009: Svein Tore Sinnes, Tonstad IL: 2:44:13
2010: Avlyst
2011: Stian Hoelgaard, Gjesdal IL: 2:56:51
2012: Svein Tore Sinnes, Tonstad IL: 2:05:10
2013: Avlyst
2014: Svein Tore Sinnes, Tonstad IL: 3:10:36
2015: Audun Laugaland og Svein Tore Sinnes: 2:21:15
2016: Audun Laugaland, Hjelmeland IL: 2:41:46
2017: Joar Andreas Thele, Flekkefjord/Lyn Ski
2018: Sjur Obrestad Gabrielsen, Sandnes IL
2019: Sjur Obrestad Gabrielsen, Sandnes IL

KVINNER: 

1976: Mette Hiort, Skiforeningen i Stavanger: 
1977: Inger Johanne Røynestad(Konsmo), Knaben IL
1978: Torunn Nesset Havrevoll, Suldal IL
1979: Avlyst
1980: Inger Johanne Konsmo, Knaben IL
1981: Inger Johanne Konsmo, Knaben IL
1982: Tove Fossestøyl, Nydalen Skiklubb
1983: Kjersti Strand, Strindheim IL
1984: Kjersti Strand, Strindheim IL
1985: Anita Wiberg, Knaben IL
1986: Gerd Skretting Wold, Gjesdal IL
1987: Gerd Skretting Wold, Gjesdal IL
1988: Aud Irene Røynestad (Kittelsen), Knaben IL 
1989*: Aud Irene Røyenstad (Kittelsen) Knaben IL
1990*; Ingvill Mulen, Asker Skiklubb
1991: Aud Sørbø, Gjestad IL
1992: Aud Sørbø, Gjestad IL
1993: Aud Irene Røynestad(KIttelsen) Oddersjaa
1994: Aud Irene Røynestad, Knaben IL
1995: Avlyst
1996: Åse Idland, FIggjo IL
1997: Åse Idland, Figgjo IL
1998: Jekke Liby, Gjerstad IL
1999: Jekke Liby, Gjerstad IL
2000: Jekke Liby, Gjerstad IL
2001: Jekke Liby, Gjerstad IL
2002: Jekke Lilby, Gjerstad IL
2003: Jekke Liby, Gjerstad IL
2004: Tove Andersen Frikstad, Oddersjaa
2005: Tove Andersen Frikstad, Oddersjaa
2006: Tove Andersen Frikstad, Oddersjaa
2007: Jorunn Øye, IL Ny Von(Saudasjøen)
2008: Tove Andersen Frikstad, Oddersjaa
2009: Merethe Braathen, Høybråthen og Stovner: 3:26:14
2010: Avlyst
2011: Tone Sundvor Dahl, Bjerkreim IL: 3:18:03
2012: Tone Sundvor Dahl, Bjerkreim IL: 2:36:13
2013: Avlyst
2014: Tone Sundvor Dahl, Bjerkreim IL: 3:40:18
2015: Tonje Homme, Vindbjart IL: 3:04:52
2016: Linn Ravndal, Gjesdal IL(15 år gammel/yngste vinnar i historia) 3:29:44
2017: Tonje Homme, Vindbjart IL
2018: Linn Ravndal, Gjesdal IL
2019: Elise Hay Opsahl, Stavanger Skiklubb.